Zaznacz stronę

W Gazecie Powiatu Włocławskiego nr 1/12 na jednej z jej stron ukazał się artykuł  pt. „PODATKI SŁONE JAK SÓL” poświęcony inwestycjom na terenie naszego byłego lotniska.  Z artykułu można  się dowiedzieć ciut więcej niż „jaskółki „ w gminie szepczą, bo władza tak na serio nas, nie informuje – nie komunikuje. Nimb tajemniczości kreuje twórcę?

LUBIEŃ KUJAWSKI SKAZANY JEST NA – SUKCES!

Każdy Wam to powie, kto jest, choć trochę zorientowany. A najlepiej burmistrz Kowala!, który dawno, dawno temu powiedział – „ gdybym miał wasze lotnisko i wasze jeziora zrobiłby z Kowala perłę w ”koronie”.  Nie jest żadną tajemnicą, że pozostali wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast zazdroszczą nam takich atrybutów będących gwarantem sukcesu. A mamy jeszcze i inne.

 

Superfos” – sztandarowy zakład w naszej gminie, produkujący opakowania z tworzyw sztucznych. Zakład, który jako pierwszy skorzystał z przywileju niskiej ceny za zakupiony teren z najkorzystniejszym i najdogodniejszym położeniem. Skorzystał także z innego przywileju, jakim był nadmiar siły roboczej w naszej gminy /ten wskaźnik niestety pozostaje nadal na niezmienionym poziomie/. Jak widać wynik testu wypadł bardziej pozytywnie na rzecz doświadczonych pracowników, którzy pracowali w poprzednim miejscu. Zakład zakupił autobus i dowozi ludzi spoza naszej gminy. Podwójna strata. Po pierwsze, że to nie miejscowi a po drugie, podatki od pracowników zamiejscowych lądują w miejscach ich zamieszkania.

Podana wielkość zatrudnienia, wskazuje że zakład ciągle się rozwija i zwiększa zatrudnienie. Nawet w kryzysie. Ja postawię taki znak – (?) co do zatrudnienia

„Kreisel” – jeden z sześciu zakładów, ulokował się na b. lotnisku. Potentat na rynku krajowym w produkcji chemii budowlanej.  Stabilna, sprawdzona, załoga w ilości 40 osób. W większości nasi miejscowi.

„Bio-Future” – firma przerabiająca słomę na  palet do spalania. W pełni zautomatyzowana. Może, dlatego autor nie podaje wielkości zatrudnienia. Docelowo, ma przerabiać 168 ton słomy na dobę! Ileż to transportów dziennie przez… Imponujące!

„Conto” – przerób tłuszczów zwierzęcych dla celów kosmetycznych. W maju- czerwcu br. uruchamia produkcję Miejsc pracy – 30 /zaklepanych/.

„Sulima” – produkcja środków czystości. Zakładany termin oddania do użytku – niesprecyzowany. Wielkość przewidywanego zatrudnienia – nieznana.

„Polcalc” – zakład zajmujący się granulacja wapna nawozowego. Otwarcie w tym roku. Wielkość zatrudnienia nieznana.

„Jan-Kaz-Stal” – firma wycofała się z budowania zakładu w Lubieniu. Nijako w jej miejsce wchodzi firma „Molewski”.

Molewski” Sp. z o.o. –  Firma znana w okolicy i w regionie z świadczenia usług głownie budowlanych. Firma ceniona i jak podaje autor artykułu –wielokrotnie doceniana i wyróżniana w konkursach o zasięgu regionalnym i krajowym. Firma z tytułem „Fair Play”.

Przebudowała i rozbudowała zaplecze sportowe w Lubieniu. Wybudował blok wielorodzinny i modernizowała ulice. Obecnie, wygrała przetarg na przebudowę drogi gminnej Stępka – Czaple o długości 4 400 m jako partner: Invest Development Sp. z o.o. ul. Kaliska 11 87-860 Chodecz. Firma być może przenosić się będzie do Lubienia, natomiast jej potężny partner Invest Development Sp. z o.o. raczej – nie. A to już różnica.

 

KOPALNIA SOLI

Na terenie Czapel i Woli Olszowej.

Jeżeli ta inwestycja wypali. Można użyć określenia – jesteśmy w victorii.

–  „Jak mówi tajemniczo burmistrz Paweł Wiktorski, niedługo będzie można mówić o szczegółach… (…) że chodzi o bardzo poważną inwestycje, która nie tylko stworzy 60–70 miejsc pracy, ale przyniesie gminie podatki słone jak wydobywana sól. /cyt. z artykułu/

 

Pan Paweł Wiktorski, bodajże w 2003 roku mówił o dużym zainteresowaniu inwestora z branży paliwowej, wykorzystaniem pokładów soli do przechowywania ropy. W tym kontekście i o podatkach. Nic z tego nie wyszło i nie z jego winy. Tylko to zadęcie!. O zakładach na lotnisko, też dużo mówi-nic nie mówiąc. Taka nowomowa urzędnicza. Prosimy o konkrety.

 

Tak na marginesie oby te „podatki słone jak wydobywana sól” nie zaszkodziły naszemu zdrowiu, bo nadmiar soli szkodzi.

Trochę jestem zaniepokojony faktem, a raczej własną niewiedzą, zadając sobie pytanie, – dlaczego wójt Łaniąt wraz z rolnikami, odrzucił (?) ofertę inwestora. Nie chcą kopalni soli? To w gminie Łanięta są znacznie większe pokłady soli i bliżej powierzchni gruntu. Coś mi tu nie gra.

 

Panie Burmistrzu co się dzieje z tą kasą?

  1. miliony z sprzedaży ziemi inwestorom na lotnisku
  2. miliony z podatków od fabryk na lotnisku
  3. miliony z sprzedaży działek pod budownictwo na lotnisku
  4. miliony za wycinkę drzew pod autostradę
  5. miliony z kopalin piasku
  6. miliony z innych podatków
  7. miliony z dotacji zewnętrznej; państwo – UE.

 

Uprzedzę. Słowa ’miliony’ użyłem w kontekście popularnego Kowalskiego, który, na co dzień słyszy od włodarza gminy – „mamy miliony”. Pytanie Kowalskiego – ile tych milionów? Pytać proszę burmistrza w ramach informacji publicznej. Odpowie. Musi.

 

Mnie jednakże zastanawia fakt(-y) inne gminy nie mają takich dobrodziejstw jak my w pkt. 1÷4 i są daleko z przodu. I proszę nie wmawiać mnie, że są cholernie zadłużone.

 

LUBIEŃ KUJAWSKI SKAZANY JEST NA – SUKCES! Sukces jak wiecie, jedni osiągają szybciej drudzy później. U nas jak widać, optuje niestety na później.

 

PS. Pisząc o szkole w Morzycach informowałem o wypowiedzi Pana Pawła Wiktorskiego, iż budynek po szkole wydzierżawi lub sprzeda kopalni soli. Wówczas nie wiedziałem, że inwestor kupił całe gospodarstwo wraz z budynkiem mieszkalnym na potrzeby kopalni. W tej sytuacji zasadne jest pytanie… co jest grane?!